0
تشخیص گلاب اصل

بدون شک گلاب ایران به خصوص گلاب کاشان یکی از ممتاز ترین گلاب ها در دنیا بوده که علاوه بر خواص دارویی دارای ویژگی های بهداشتی و خوراکی نیز می باشد. این موارد به شرطی است که گلاب، گلاب اصل کاشان باشد. اما ویژگی های گلاب خالص که از گل محمدی تولید شده باشد چیست و چگونه می توان کیفیت گلاب را تشخیص داد؟ همراه ما باشید

تولید سنتی گلاب در مقایسه با تولید صنعتی

گلاب حاصل تقطیر ترکیب آب و گل محمدی كه تازه چیده شده است می باشد. در روش سنتی و قدیمی تولید گلاب با استفاده از دیگ و پارچ سنتی، بخار مستقیما از طریق لوله های باریک از داخل دیگ وارد پارچ ( نوعی مخزن گلاب) شده و در پارچ با سرد شدن تبدیل به مایع یا همان گلاب می شود و بین دیگ و پارچ هیچ وسیله ی دیگری قرار ندارد.

گلاب گیری سنتی
گلاب گیری سنتی

اما در روش صنعتی و نیمه صنعتی تولید گلاب، بین دیگ و مخزن گلاب یک اسانس گیر قرار می گیرد و بوسیله آن اسانس و عطر گلاب از آن جدا می شود. به همین خاطر گلاب تولید شده به روش سنتی به ازای میزان گل مشخص کیفیت بالاتری نسبت به تولید صنعتی و نیمه صنعتی دارد.

ویژگی های گلاب اصل

گلاب اصل، شفاف ، روشن ، بدون رسوب است و بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است. طعم گلاب نیز سنگین و كمی مایل به تلخی است که از جمله مهمترین نشانه های اصل بودن گلاب به شمار می رود.

البته طعم تلخی گلاب سنتی بسته به میزان گل محمدی که در دیگ ریخته می شود متفاوت بوده و هرچه میزان گل محمدی بیشتری با مقدار آب یکسان در دیگ ریخته شود طعم تلخی و گسی گلاب بیشتر خواهد بود که از این طریق می توان کیفیت گلاب اصل را متوجه شد.

برای مثال در سایت که چند نوع گلاب داریم، هر چه عیار گلاب بیشتر است طعم گسی و تلخی و همچنین عطر گلاب بیشتر خواهد بود. مشاهده انواع گلاب کاشان:

[products limit="3" columns="3" category="954" orderby="date" order="DESC"]

تشخیص گلاب اصل از تقلبی

جهت تشخیص گلاب خالص از تقلبی لازم است این موارد رو در نظر بگیریم.

همانطور که گفته شده گلاب هیچ رنگی و ناخالصی ندارد و کامل شفاف می باشد و اگر گلاب این ویژگی ها را نداشت دارای اصالت نخواهد بود.

قبل از انکه نکته دوم را خدمت شما بیان کنم اگر گل تازه محمدی مشاهده کردید یک گلبرگ آن را در دهان بجوید و طعم آن را به ذهن بسپارید. طعم آن دقیقا همان طعم گلاب خواهد بود و تلخی ملایمی خواهد داشت.

و اما نکته دوم و مهم در تشخیص گلاب اصل این است که طعم تلخی و گس گلاب بسیار زودگذر می باشد و در کمتر از ۱۰ ثانیه تلخی از دهان می رود و در واقع جذب می شود. ولی اگر گلاب اصل نباشد این مدت زمان خیلی بیشتر خواهد بود.

]]>

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X