0
تشخیص گلاب اصل

تشخیص گلاب اصل از تقلبی چگونه است؟ عیار گلاب چیست؟ تشخیص گلاب خالص چگونه است ؟ علت تلخ بودن گلاب اصل و اینکه چرا گلاب ترش می شود؟

بدون شک گلاب ایران به خصوص گلاب کاشان یکی از ممتاز ترین گلاب ها در دنیا بوده که علاوه بر خواص دارویی دارای ویژگی های بهداشتی و خوراکی نیز می باشد. این موارد به شرطی است که گلاب، گلاب اصل کاشان باشد. اما ویژگی های گلاب خالص که از گل محمدی تولید شده باشد چیست و چگونه می توان کیفیت گلاب را تشخیص داد؟ همراه ما باشید

ویژگی های گلاب اصل

گلاب اصل، شفاف و روشن ، بدون رسوب است و بوی آن بوی مطبوع گل محمدی و فاقد بوی ترشیدگی است. طعم گلاب اصل نیز سنگین و كمی مایل به تلخی است که از جمله مهمترین نشانه های اصل بودن گلاب به شمار می رود.

اینکه چرا گلاب ترش می شود دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. می تواند به این دلیل باشد که در فرایند تولید و نگهداری گلاب اصول بهداشتی رعایت نشده است. و یا اینکه گل محمدی چیده شده از گلستان بلافاصله  در فرایند استحصال گلاب قرار نگرفته و خود گل محمدی طعم و بوی ترشیدگی پیدا کرده است.

همچنین برای جلوگیری از خراب شدن و ترش شدن گلاب در هنگام مصرف نیز باید از لب زدن بطری گلاب خودداری کرد و بطری گلاب را در جای خنک نگهداری کرد.

تشخیص گلاب اصل از تقلبی

جهت تشخیص گلاب اصل از تقلبی لازم است این موارد رو در نظر بگیریم.

همانطور که گفته شده گلاب هیچ رنگی و ناخالصی ندارد و کامل شفاف می باشد و اگر گلاب این ویژگی ها را نداشت دارای اصالت نخواهد بود.

و اما نکته دوم و مهم در تشخیص گلاب اصل این است که طعم تلخی و گس گلاب بسیار زودگذر می باشد و در کمتر از ۱۰ ثانیه تلخی از دهان می رود و در واقع جذب می شود. ولی اگر گلاب اصل نباشد این مدت زمان خیلی بیشتر خواهد بود.

اگر گل تازه محمدی مشاهده کردید، برای اینکه طعم گلاب اصل را متوجه شوید، یک گلبرگ آن را در دهان بجوید و طعم آن را به ذهن بسپارید. طعم آن دقیقا همان طعم گلاب اصل خواهد بود و تلخی ملایمی خواهد داشت که پس از چند ثانیه رفع می شود.

تشخیص کیفیت گلاب

طعم تلخی گلاب سنتی بسته به میزان گل محمدی که در دیگ ریخته می شود متفاوت بوده و هرچه میزان گل محمدی بیشتری با مقدار آب یکسان در دیگ ریخته شود طعم تلخی و گسی گلاب بیشتر خواهد بود که از این طریق می توان کیفیت گلاب اصل را متوجه شد. در واقع علت تلخ شدن گلاب تلخ بودن گل محمدی می باشد.

برای مثال در سایت که چند نوع گلاب داریم، هر چه عیار گلاب بیشتر است طعم گس و تلخی و همچنین عطر گلاب بیشتر خواهد بود.

تشخیص گلاب دو آتیشه اصل

در مورد گلاب دو آتیشه لازم است مطلبی رو خدمت شما عنوان کنم اینکه چرا گلاب و عرقیات را دو آتیشه می کنند. در گلاب گیری سنتی که با استفاده از دیگ سنتی انجام می گیرد ظرفیت دیگ سنتی استاندارد مشخص می باشد و معمولا ۳۰ کیلوگرم گل محمدی به اضافه ۶۰ لیتر آب می توان داخل دیگ ریخت.

اگر مخزن گلاب آن هم استاندارد باشد ۴۳ الی ۴۴ لیتر گلاب تولید می شود. در این حالت عیار گلاب ۷۰ می باشد. یعنی به ازای یک لیتر گلاب حدود ۰٫۷ کیلوگرم گل محمدی مصرف شده است که این بالاترین میزان عیار گلاب سنتی غیر دو آتیشه بوسیله دیگ و پارچ سنتی استاندارد می باشد. 

حال اگر ما بخواهیم گلاب تولیدی عیار یا غلظت بالاتری داشته باشد با توجه به ظرفیت محدود دیگ سنتی ناچار خواهیم بود که در دیگ سنتی روی ۳۰ کیلو گل محمدی به جای ۶۰ لیتر آب ۶۰ لیتر گلاب بریزیم. در این حالت عیار یا غلظت گلاب افزایش خواهد یافت.

بنابراین درصورتی گلاب دو آتیشه بهتر از گلاب ممتاز  (عیار ۷۰) خواهد بود که برای تولید آن بیش از ۳۰ کیلو گرم گل محمدی مصرف شده باشد و در واقع عیار آن از ۷۰ بالاتر باشد.

ابن نکته از این جهت اهمیت دارد که به عنوان مثال منِ تولید کننده می توانم با دو تا ۵ کیلو گرم گل محمدی و در مجموع ۱۰ کیلو گرم گل محمدی گلاب دو آتیشه تولید کنم. که در این حالت عیار گلاب ۲۲ بوده و تشخیص کیفیت گلاب از طریق طعم کردن و عطر و بو که در ابتدای نوشته عنوان شد اهمیت خواهد داشت. 

مطلب پیشنهادی ?  قیمت انواع گلاب کاشان در عیار مختلف

امیدواریم که توانسته باشیم به خوبی این مطلب را بیان کرده باشیم و شما مصرف کننده بتوانید بهترین محصولات را انتخاب نمایید. 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا