2
طرز تهیه گلاب دو آتیشه

آیا میدانید گلاب دو آتیشه چیست؟ طرز تهیه گلاب دو آتیشه چگونه است؟  طرز تهیه گلاب سه آتیشه چگونه است؟ چرا گلاب را دو آتیشه می کنند؟ با ما همراه باشید.

یکی از شگفت انگیز ترین مایعات که دارای بوی خوش و ظاهری شفاف است، گلاب می باشد که با استفاده از گل محمدی بدست می آید. اسانس این مایع خوش عطر به عنوان گرانترین اسانس دنیا شناخته می شود و در خانه های ایرانی به عنوان چاشنی در دسر، حلوا، شله زرد، نوشیدنی ها و شربت ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین گلاب دارای خاصیت های فراوانی برای سلامتی بدن است، به همین منظور ما میخواهیم برای شما از گلاب دو آتیشه بگوییم و طرز تهیه گلاب دو آتیشه را آموزش دهیم.

گلاب دو آتیشه چیست  و چرا گلاب را دو آتیشه می کنیم؟

طرز تولید گلاب به روش سنتی از طریق دیگ و پارچ مسی می باشد.  دیگ و پارچ مسی از قدیم معمولا دارای اندازه های ثابتی بوده و به لحاظ  اندازه خیلی تفاوت نداشتند. به طور مثال معمولا ظرفیت دیگ استاندارد ۳۰ کیلو گرم گل محمدی می باشد. و ظرفیت پارچ یا مخزن گلاب استاندار (پارچ مسی قدیمی) نیز ۴۴ لیتر گلاب می باشد. 

با این اوصاف برای تولید یک لیتر گلاب در این حالت تقریبا ۰.۶۸ کیلوگرم گل محمدی مصرف شده است که ما در فروشگاه گیاهنوش به صورت تقریبی ۰.۷ در نظر گرفته ایم و تحت عنوان گلاب  عیار ۷۰ به فروش می رسد.

حال اگر ما بخواهیم که این میزان غلظت گلاب رو بالا ببریم با توجه به اینکه ظرفیت دیگ و پارچ ما ثابت است، باید کار دیگری انجام دهیم. در واقع باید گلاب را دو آتیشه کنیم. اما چگونه؟

طرز تهیه گلاب دو آتیشه چگونه است؟

طرز تهیه گلاب دو آتیشه به لحاظ مراحل و نحوه تولید هیچ تفاوتی با تولید گلاب غیر دو آتیشه ندارد و فرقی نمی کند که شما در یک کارگاه مجهز گلاب دو آتیشه را تولید می کنید و یا در خانه گلاب تهیه می کنید. تنها تفاوت مواد اولیه مورد استفاده می باشد به این شکل که :

وقتی گلاب غیر دو آتیشه تهیه می کنیم، گل محمدی رو داخل دیگ میریزیم و روی آن به اندازه کافی ( در دیگ سنتی استاندارد حدود حدود ۶۰ لیتر) آب می ریزیم. اما برای تهیه گلاب دو آتیشه بجای آنکه آب و گل محمدی رو بجوشانیم تا گلاب تهیه شود، گلاب و گل محمدی رو می جوشانیم و تا بعد از آن گلاب دو آتیشه تهیه شود.

اما باید توجه کنیم که در هر دو حالت گلاب دو آتیشه و غیر دو آتیشه مقدار مواد اولیه (گل محمدی ، آب، گلاب) بستگی به ظرفیت وسیله گلاب گیری شما دارد.

برای مثال اگر دستگاه گلابگیری ما همان گلابگیری سنتی استاندارد باشد که ظرفیت ۳۰ کیلو گرم گل محمدی را دارد، ما برای تولید گلاب ممتاز غیر دو اتیشه ۳۰ کیلو گل محمدی را در ۶۰ لیتر آب می جوشانیم و طی فرایند تبخیر و تقطیر از آن ۴۴ لیتر گلاب غیر دو آتیشه تهیه می کنیم. باقیمانده آب مقداری ته دیگ باقی می ماند که نسوزد و مقداری هم به خورد پسماند گل محمدی می رود.

اما برای تولید گلاب دو آتیشه اصل با همین وسیله مقدار ۳۰ کیلو گرم گل تازه را داخل ۶۰ لیتر گلاب ممتاز غیر دو آتیشه می جوشانیم و طی فرایند تبخیر و تقطیر حدود ۴۴ لیتر گلاب دو آتیشه تهیه می شود. که این گلاب را تحت عنوان گلاب عیار ۱۴۰ در فروشگاه بفروش می رسانیم. در واقع برای تولید این ۴۴ لیتر گلاب، ۶۰ کیلو گرم گل محمدی استفاده شده است. حال اگر مجموع گل استفاده شده کمتر از ۶۰ کیلوگرم گل محمدی استفاده شده باشد، گلاب دو آتیشه سبک یا ضعیف تر از گلاب دو آتیشه اصل تولید شده است.

باز هم تکرار می کنم که تمامی اعداد بستگی به ظرفیت وسیله شما دارد. و البته غلظتی که می خواهید گلاب دو آتیشه تهیه کنید.

در مثال ما غلظت گلاب دو آتیشه دو برابر گلاب ممتاز می شود.

طرز تهیه گلاب سه آتیشه

و اما فرایند تولید گلاب سه آتیشه همانند طرز تهیه گلاب دو آتیشه می باشد با این تفاوت که این بار گلاب دو آتیشه تولید شده قبلی را با گل محمدی تازه می جوشانیم و طی فرایند تبخیر و تقطیر گلاب سه آتیشه تهیه خواهیم کرد. 

در مثال ما برای تهیه ۴۴ لیتر گلاب سه آتیشه ۹۰ کیلوگرم گل محمدی طی سه مرحله (۱-تولید گلاب ممتاز ۲- تولید گلاب دو آتیشه  ۳- تولید گلاب سه آتیشه ) استفاده شده است. در واقع غلظت گلاب سه آتیشه ما سه برابر گلاب ممتاز ما خواهد بود.

2 دیدگاه

 1. محمد احسانی 24 آگوست 2021 پاسخ

  سلام وقت بخیر.شما گلاب ۳ آتشه تولید نمی کنین؟

  • گیاه شناس 31 آگوست 2021 پاسخ

   سلام بله با سفارش مشتری تولید می کنیم
   شما در فصل گلاب گیری می توانید سفارش حود رو به صورت تلفنی هماهنگ نمایید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بالا